Що думають громадяни України про пріоритети у сфері досліджень та інновацій

Головна Проєкт LUKE Новини Що думають громадяни України про пріоритети у сфері досліджень та інновацій


We support the European Research Area aimed at creating a single, borderless market for research, innovation and technology in the EU.

Що думають громадяни України про пріоритети у сфері досліджень та інновацій

У спробі подолати розрив між залученням громадськості та сприянням розвитку досліджень та інновацій 27 травня 2025 року в онлайн-режимі відбувся семінар «Дослідження, яких я хотів би для України» для громадян, які проживають в Україні. Семінар був організований як частина активностей у розрізі проєкту LUKE з розроблення спільного грантового конкурсу з науковою та інноваційною складовою, що резонує з потребами та сподіваннями України.

З-поміж понад 150 зареєстрованих громадян було відібрано 13 учасників, які мають різний досвід та не пов’язані з діяльністю у сфері досліджень та інновацій. Цим учасникам було запропоновано поділитися своїми думками щодо того, як саме має розподілятися фінансування на науково-інноваційні проєкти у майбутньому. Захід був не лише дискусією, а й мав динамічне обговорення, під час якого залучені учасники дізналися про процес, що призвів до оголошення конкурсу, та розглянули вісім найважливіших тематичних пріоритетів досліджень.

«Чудовий захід. Я побачив, що маю однодумців, співвітчизників», – наголосив учасник семінару.

Семінар із формування громадянського бачення надихнув своїми зусиллями Європейський Союз, ЮНЕСКО, Організацію економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та багатьох інших організацій та був спрямований на залучення громадськості до процесів у сфері досліджень та інновацій. Залучаючи громадян, які не мають попереднього досвіду у сфері досліджень та інновацій, семінар мав на меті демократизувати процес формування дослідницьких програм, зробивши його інклюзивним та таким, що відображатиме справжні потреби суспільства. Методи залучення громадськості (як громадян, так і зацікавлених сторін) розроблялися протягом останніх десятиліть, і хоча вони не є основними складовими програм із досліджень та інновацій, методи, багато з яких представлені за посиланням і є добре розробленими.

Ключові ідеї, отримані на цьому семінарі, доступні за цим посиланням та в подальшому допоможуть сформувати розроблення дослідницьких пріоритетів спільного грантового конкурсу, забезпечуючи не лише науково обґрунтованість, але й соціальну прийнятність та вплив.

«Я хотів би, щоб дослідження та інновації пов’язані з навколишнім середовищем мали не лише наукову, а й практичну спрямованість. Дуже важливо, щоб результати досліджень впроваджувалися у реальних стратегіях та рішеннях, які допоможуть зменшити негативний вплив на довкілля», – зазначив один із учасників під час семінару.

Хоча громадяни, які брали участь у дослідженні, бачили необхідність посилення конкурентоспроможності України, їх головним інтересом було бачити відбудову України та вирішення її проблем, таких як питань внутрішньо переміщених осіб та проблем ментального здоров’я. Однак рішення проблем, які вони хотіли б бачити вирішеними за рахунок фінансування досліджень, повинні розроблятися відповідально і не за рахунок, наприклад, захисту навколишнього середовища, суспільної безпеки та конфіденційності.

Загалом, громадяни, які брали участь у заході, оцінили можливість обговорити пріоритети майбутнього розвитку України зі співвітчизниками та мали певну надію й очікування, що їхню думку буде враховано.

Семінар було розроблено Democracy x, Данія, у співпраці з ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» (ДУ (ІЕП НАНУ), Агентством із управління проєктами DLR (DLR, Федеративна Республіка Німеччина) та Центром соціальних інновацій (ZSI, Австрійська Республіка). У найближчі роки проєкт LUKE пропонуватиме навчання з питань того, як зробити залученість громадськості частиною вашого підходу до досліджень та інновацій.

Статтю підготував Бйорн Бедстед, міжнародний директор Democracy x, Данія

Фінансується Європейським Союзом. Висловлені погляди та думки належать виключно автору(ам) і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Європейської виконавчої агенції з наукових досліджень (REA). Ні Європейський Союз, ні орган, який надав фінансування, не можуть бути притягнуті до відповідальності за них.