Про виняткову підтримку України в сфері досліджень та інновацій

Головна Про Горизонт Європа Про виняткову підтримку України в сфері досліджень та інновацій

З огляду на загарбницьку війну з боку Росії, яка триває, українська науково-дослідницька інфраструктура продовжує зазнавати руйнувань,  матеріально-технічних та фінансових труднощів, а також відтоку цінних вузькоспеціалізованих кадрів.

З першого дня масштабної та невиправданої російської агресії Європейський Союз та його союзники без вагань прийняли колективне рішення про підтримку України.

Єврокомісія не бере участь у подальших проєктах співпраці з російськими структурами, призупиняє підготовку грантових угод, до яких залучені російські дослідницькі організації, і призупиняє будь-які платежі російським компаніям за існуючими контрактами.

У той же час для максимальної підтримки українських науковців та дослідників їх визначено одним із ключових учасників Рамкових програм ЄС, створено передумови для забезпечення подальшої успішної участі України та українських організацій у програмах досліджень і навчання «Горизонт Європа» та «Євратом».

9 червня 2022 року набула чинності Угода про приєднання України до  Програми ЄС із досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (2021-2027), а також до Програми «Євратом» із досліджень і навчання (2021-2025).

Українські дослідницькі та інноваційні суб’єкти можуть брати участь у цих програмах на рівних умовах із суб’єктами з країн-членів ЄС.

Існує також загальне заохочення до створення додаткових можливостей для науковців та установ, постраждалих від воєнних дій в Україні.

Крім цього, наразі Україна звільнена від зобов’язань здійснювати фінансові внески під час участі в цих Програмах.

Для підвищення залученості українських учасників було створено додаткові ініціативи. Серед них:

  • MSCA4Ukraine  (25 млн євро) – стипендії для дослідників, які були переміщені з України в ЄС та асоційовані країни;
  • EIC4Ukraine (20 млн євро) – фінансова підтримка та консультації для стартапів у сфері deep tech;
  • ERC4Ukraineпонад 500 вакансій, пов’язаних із грантами ERC (подача триває);
  • Місія ЄС у справах міст ( 5 млн євро) для підтримки рівноправної співпраці з українськими містами, з метою сприяння розвитку їх кліматичної нейтральності та інтеграції у місцеві плани відновлення;
  • Human Frontier Science Program для вчених-медиків з України;
  • Political perspectives for the Eastern Neighbourhood and Western Balkans – конкурс, який передбачає участь принаймні однієї організації з України, Грузії чи Молдови;
  • Excellence Hubs Initiative: українським учасникам-організаціям пропонується взяти участь у менторських програмах з питань інновацій (подача триває).

Конкурси для підтримки рамкових співпраць

Стратегічне партнерство у сировинній галузі

Угода про адміністративну співпрацю щодо доступу до даних Copernicus та обміну даними в сфері планетних спостережень

Інші доступні опції підтримки

Поштовховий майданчик (Hop On Facility)  – можливість для українських юридичних осіб долучатися до поточних проєктів Горизонт Європа, де ще немає партнерів із категорії Widening countries (подача триває).

Спільна стипендіальна ініціатива з Європейським університетським інститутом (EUI) для підвищення компетенцій у сфері політичних наук та можливість участі в конкурсах JRC й отримання доступу до його 60 унікальних об’єктів дослідницької інфраструктури, включно з ядерними.

Також Об’єднаний дослідницький центр (JRC) надає консультації з політики розумної спеціалізації та трансферу технологій, а також здійснює оцінку демографічного майбутнього України та післявоєнних потреб у водних ресурсах.

Підтримка з боку країн Східного партнерства надає ресурси для розширення участі в Програмі «Горизонт Європа» (подача триває).