Стратегічний план на 2025-2027 рр.

Головна Про Горизонт Європа Стратегічний план на 2025-2027 рр.

20 березня Європейська комісія прийняла другий Стратегічний план Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». План, оголошений на флагманських Днях досліджень та інновацій, визначає три ключові стратегічні напрями фінансування Європейським Союзом досліджень та інновацій на останні три роки Програми (2025-2027 рр.):

  • зелений перехід;
  • цифровий перехід;
  • більш стійка, конкурентоспроможна, інклюзивна та демократична Європа.

Ці орієнтири спрямовані на вирішення ключових глобальних проблем, зокрема зміни клімату, втрати біорізноманіття, цифрового переходу та старіння населення.

Відкрита стратегічна автономія та забезпечення провідної ролі Європи у розробленні та впровадженні критично важливих технологій є всеохоплюючими принципами, які застосовуються в усіх трьох ключових стратегічних напрямах.

Стратегічний план підвищує амбіції Програми «Горизонт Європа» щодо біорізноманіття і зобов’язує виділити 10% від загального бюджету Програми на 2025-2027 роки на теми, пов’язані з біорізноманіттям. Це нове зобов’язання доповнює існуючі цілі щодо витрат на кліматичні заходи (35% протягом усього терміну дії Програми «Горизонт Європа») та основні цифрові заходи (13 млрд євро за той самий період).

Ефективна інтеграція соціальних і гуманітарних наук в усі кластери, включаючи всі місії та партнерства, є ключовим принципом програми. Це відображається у визначенні конкретних тем і запитах на оцінку їхнього впливу на суспільство. Соціальні та гуманітарні науки будуть інтегровані у відповідні проєкти від розробки до відбору та оцінки.

Стратегічний план визначає дев’ять нових європейських партнерств, які спільно фінансуються і спільно програмуються: «Здоров’я мозку», «Ліси і лісове господарство для сталого майбутнього», «Інноваційні матеріали для ЄС», «Матеріали для зеленого і цифрового переходу», «Стійкість культурної спадщини, соціальні перетворення і стійкість», «Сонячна фотоелектрика», «Текстиль майбутнього» і «Віртуальні світи».

Стратегічний план також містить огляд досягнень Місій ЄС за перші роки їхньої діяльності. Серед нововведень – у Стратегічному плані представлений Фонд «Новий європейський баугауз» (НЕБ). Новий європейський баухаус – це новаторський рух, який об’єднує громадян, муніципалітети, експертів, бізнес, університети та установи для переосмислення та спільного забезпечення сталого та інклюзивного життя в Європі та за її межами. Враховуючи наскрізний характер НЕБ та його науково-дослідницького змісту, НЕБ буде реалізовано як міжкластерне питання в робочих програмах «Горизонту Європа» на 2025-2027 роки. Цей компонент досліджень і розробок буде доповнений компонентом впровадження, який буде реалізований завдяки синергії з іншими програмами ЄС. Разом ці два компоненти матимуть назву «Механізм НЕБ».

План розглядає низку конкретних питань, таких як: баланс між дослідженнями та інноваціями та інтеграція соціальних і гуманітарних наук. Щодо першого, стратегічним планом передбачено надавати збалансовану підтримку діяльності з різним рівнем зрілості і технологічної готовності, починаючи від генерування знань і досліджень на ранніх стадіях до інновацій, демонстраційних заходів і першого розгортання, наприклад, у модельних регіонах, живих лабораторіях і «маяках». Вона також зобов’язує посилити спільні дослідницькі проєкти з низькими рівнями технологічної готовності і зрілості в рамках II Напряму.

Ефективна інтеграція соціальних і гуманітарних наук в усі кластери, включаючи всі місії та партнерства, є ключовим принципом програми. Це відображається у визначенні конкретних тем і запитах на оцінку їхнього впливу на суспільство. Соціальні та гуманітарні науки будуть інтегровані у відповідні проєкти від розробки до відбору та оцінки.

Наступні кроки

Ключові стратегічні напрями є керівними принципами Програми «Горизонт Європа» і будуть реалізовані через робочі програми. Робочі програми визначають можливості фінансування науково-дослідницької та інноваційної діяльності через тематичні конкурси заявок та теми.

Основна робоча програма «Горизонту Європа» до 2025 року буде розроблена відповідно до напрямів нещодавно прийнятого Стратегічного плану.

Передумови

Стратегічний план Програми «Горизонту Європа» на 2025-2027 роки ґрунтується на широкому аналізі, проведеному службами Комісії, включаючи аналіз прогалин щодо відсутніх тем і потенційних прогалин у сферах діяльності, передбачених правовою базою Програми. Стратегічний план був створений службами Комісії спільно з Європейським Парламентом, державами-членами та асоційованими країнами, а також понад 2000 зацікавленими сторонами та громадянами, які брали участь у різних етапах процесу стратегічного планування «Горизонту Європа», серед яких: найбільші в історії публічні консультації щодо Європейських рамкових програм з досліджень та інновацій.

Детальна інформація розміщена за посиланням.