«Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ підбив підсумки своєї діяльності та обговорив роботу створеної мережі НКП Програми «Горизонт Європа»
«Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ провів круглий стіл, на якому були підбиті підсумки річної діяльності відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» як Координаційного центру Програми «Горизонт Європа», що був створений та успішно функціонує на базі Національного фонду досліджень України. А також відбулося обговорення результатів діяльності створеної мережі НКП Рамкової програми. Дводенна подія відбулася 9-10 грудня та зібрала представників Європейського Союзу, Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень України та національних контактних пунктів.
Так, першого дня, 9 грудня, захід відкрив із вітальною промовою генеральний директор директорату розвитку науки МОН України Григорій Мозолевич. Також учасників привітав начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ігор Таранов, який презентував підсумки річної діяльності Координаційного центру. Головна спеціалістка відділу Таїсія Симочко, яка у попередній РП «Горизонт 2020» була номінована НКП, представила найкращі практики діяльності національних контактних пунктів Програми «Горизонт Європа».
Завершилася перша робоча частина сесією питань і відповідей, під час якої зав’язалася жвава дискусія між сторонами щодо ефективної роботи мережі національних контактних пунктів Програми в Україні та варіантів її покращення.
Разом із тим, цього дня в рамках проведення круглого столу відбувся інформаційний день COST для України. Це спільний захід Асоціації COST (Європейське співробітництво в галузі науки та техніки), яка фінансується в межах Програми «Горизонт Європа», та Національного фонду досліджень України за підтримки Міністерства освіти і науки України. Тож із вітальними словами виступили Денис Курбатов, заступник Міністра освіти і науки України, та Ольга Полоцька, виконавча директорка Національного фонду досліджень України.
Діяльність COST, яка сприяє просуванню та розповсюдженню передового наукового досвіду в Європі та за її межами, презентував директор Асоціації Рональд де Брюін. Щодо окремих аспектів участі в Діях COST, зокрема, як подати заявку, розповіла спеціалістка з питань управління Асоціації COST Саломе Моезі-Гакон, а щодо доданої вартості й впливу від участі в Діях COST для Програми «Горизонт Європа» інформували представниця НАН України, координаторка наукової комунікації в проєкті COST CA22147 Олеся Кулик та працівник ХНУРЕ, член Керівного комітету проєкту COST CA23147 Олексій Турута. Зі свого боку Оксана Бережна, Національна координаторка COST, представила учасникам процес номінування.
Відеозапис спільної з Асоціацією COST події можна переглянути на офіційному YouTube-каналі Офісу.
Другий день заходу, 10 грудня, був присвячений практичним аспектам участі у Програмі «Горизонт Європа». Насамперед до присутніх звернувся перший заступник виконавчого директора з питань грантової підтримки Національного фонду досліджень України Андрій Кузнецов, який підкреслив важливий внесок, який щоденно робить «Офіс Горизонт Європа в Україні» у розвиток і підтримку вітчизняних сфер науки та досліджень, а також сприяє інтеграції України до європейського дослідницького простору.
Робоча частина складалася з дуже інформативних доповідей головних спеціалістів «Офісу Горизонт Європа в Україні». Тож практику відкритої науки у Програмі «Горизонт Європа» представила Людмила Лісова. Надія Наумова розповіла про процес оцінювання проєктних пропозицій та критерії їх відбору, а загальний огляд фінансування Lump sum у розрізі Програми з акцентом на складанні таблиці бюджету та Horizon Dashboard в оцінюванні витрат на персонал презентувала Ольга Курикіна. Також Юлія Ремінська розповіла про умови для надійних партнерств, зокрема правила розроблення й укладання угод щодо створення консорціумів.
Крім того, присутні взяли участь у практичній частині заходу: для них фахівчиня «Офісу Горизонт Європа в Україні» Таїсія Симочко провела майстер-клас із підготовки проєктної заявки. Серед іншого, учасники заходу мали змогу самостійно попрактикуватися в аналізі конкурсної тематики та підготовці концепту проєктної заявки, що викликало велике зацікавлення у присутніх.
Із завершальним словом виступив та підбив підсумки дводенного круглого столу начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ігор Таранов. Очільник Офісу подякував усім, хто взяв участь у подіях, відвідавши їх особисто або долучившись онлайн. Пан Ігор Таранов закликав усіх продовжувати невпинно працювати, наголосив на важливості підвищувати власний рівень обізнаності у Програмі, щоб відповідно підтримувати та допомагати вітчизняним дослідникам й інноваторам. Поза тим, начальник відділу нагадав, що зі свого боку «Офіс Горизонт Європа в Україні» також відкритий до співпраці з усіма, хто зацікавлений у можливостях, які надає Європейський Союз українським учасникам.