Активізація участі України в Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа»: досягнення і виклики обговорили під час круглого столу
15 квітня відбувся круглий стіл «Активізація участі України в Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій “Горизонт Європа”». Це спільний захід Міністерства освіти і науки України, «Офісу Горизонт Європа в Україні» Національного фонду досліджень України як Координаційного центру Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» із національними контактними пунктами Програми та представниками України до комітетів, відповідальними за моніторинг її виконання.
Мета події – сприяти збільшенню кількісних та якісних показників участі України у Програмі. Учасники чотирьохсторонньої зустрічі обговорили досягнення, актуальні питання, проблеми, виклики, які постають перед українськими потенційними аплікантами, та дієві шляхи їх вирішення. Адже успішна участь у грантових програмах ЄС сприятиме зміцненню позиції України на міжнародній арені й прискоренню інтеграції до європейського дослідницького простору.
Захід розпочав Денис Курбатов, заступник Міністра освіти і науки України. Він привітав присутніх та закликав активізувати спільну діяльність вітчизняних програмних комітетів та НКП, які функціонують уже майже рік, оскільки завдяки саме скоординованим діям і синергії у роботі буде досягнуто поставлених цілей і позитивних результатів.
Також із вітальними словами виступила виконавча директорка Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька. Вона підкреслила важливість роботи фахівців з питань участі у Програмі «Горизонт Європа», спрямованої охопити ширше коло громадськості для збільшення обізнаності вітчизняних дослідників та інноваторів.
Крім того, Єгор Пивоваров, спеціаліст із питань політики Операційного відділу II Представництва ЄС в Україні, у своїй вітальній промові зауважив, що Європейська комісія дуже детально вивчає й оцінює діяльність «Офісу Горизонт Європа в Україні» як Координаційного центру Програми, мережі НКП та програмних комітетів. У разі відзначення позитивних показників Україні буде надано зелене світло в подальших переговорах щодо участі держави у політичних процесах Європи з питань науки і досліджень. Серед іншого, представник Євросоюзу наголосив на беззаперечній підтримці, яку ЄС надає всім українським учасника процесу.
Щоб проаналізувати й оцінити роботу мережі НКП України, був оприлюднений детальний звіт про ефективність діяльності Координаційного центру та національних контактних пунктів із кількісними показниками виконання завдань, поставлених МОН України. Звіт презентував начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ігор Таранов, який також є НКП координатором. Керівник Офісу принагідно інформував присутніх про новий розділ, який з’явився на вебсайті Офісу з метою полегшення доступу до інформації щодо участі українських організацій у Програмі «Горизонт Європа» – «Показники участі України у Програмі “Горизонт Європа” (dashboard)».
Зі свого боку Григорій Мозолевич, генеральний директор директорату розвитку науки Міністерства освіти і науки України, представив стан і перспективи участі України у Програмі «Горизонт Європа», також подавши конкретні дані, що є результатом кропіткої роботи за час функціонування 9-ї Рамкової програми.
Після представлених доповідей відбулася панельна дискусія на тему: «Синергія діяльності НКП, представників програмних комітетів, відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» як Координаційного центру Програми, Міністерства освіти і науки України при просуванні інтересів України в рамках Програми «Горизонт Європа». Протягом цієї частини сторони активно висловлювали свої думки, ділилися ідеями, позитивним і негативним досвідом, набутим за час своєї діяльності, та подальшими планами, а також висловлювали думки і пропозиції щодо покращення роботи.
Завершуючи подію, представник ЄС зазначив, що Україна є одним із лідерів серед асоційованих країн в отриманні підтримки від Європейського Союзу. «Сьогодні країна має безпрецедентні умови: державне фінансування, інституційну й інтелектуальну підтримку, координацію на рівні влади – це сприятливі умови для мобілізації дій, згуртування наукової спільноти та розширення горизонтів для підвищення позитивного показника участі України у Рамковій програмі ЄС», – наголосив Єгор Пивоваров.
«Спроможність України успішно долучатися до програм фінансування ЄС – це спроможність держави інтегруватися до європейського дослідницького простору, тож не можна знехтувати шансом ствердитися на міжнародній арені», – підсумував заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов, закликаючи всі сторони до активізації своєї діяльності.