Розвиток транснаціонального доступу України до європейських дослідницьких інфраструктур у сфері соціальних та гуманітарних наук обговорили на вебінарі
1 жовтня представники Національного фонду досліджень України взяли участь у вебінарі на тему: «Україна: Розвиток транснаціонального доступу до європейських дослідницьких інфраструктур у сфері соціальних та гуманітарних наук». Захід присвячений участі України, яка з 2022 року є асоційованою країною у Програмі «Горизонт Європа», в європейських дослідницьких інфраструктурах у сфері соціальних та гуманітарних наук (social sciences and humanities, SSH), а також підтримці європейськими ініціативами дослідницьких спільнот в Україні і розвитку дослідницької інфраструктури у їхніх галузях.
Виконавча директорка Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька виступила серед інших із вітальною промовою, в якій зазначила важливість проведення цього вебінару для вітчизняної дослідницької сфери. Вона підкреслила значимість збільшення доступу українських учасників до дослідницьких інфраструктур і підтримку, яку надає Європейський Союз в умовах війни, яка триває.
Другу робочу частину, що стосувалася підтримки участі України в європейських дослідницьких інфраструктурах, відкрив Ігор Таранов, начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ. Керівник Офісу представив інформацію щодо підтримки участі України в європейських дослідницьких інфраструктурах. Зокрема, у його презентації йшлося про те, як здійснюється підтримка вітчизняної дослідницької інфраструктури через Програму «Горизонт Європа».
Зі свого боку Фредерік Сондергаард, спеціаліст із питань політики асоціації Програми «Горизонт Європа» Генерального директорату з досліджень та інновацій Європейської комісії детально розповів про підтримку України у сфері досліджень та інновацій, яку активно надає Європейський Союз. У своїй доповіді представник ЄК окремо відзначив роботу «Офісу Горизонт Європа в Україні» НФДУ як осередка знавців Програми «Горизонт Європа», що постійно працюють задля збільшення обізнаності громадськості про можливості Програми для українських дослідників та інноваторів.
Заходи такого формату, під час яких йдеться про підтримку України з боку ЄС у сфері досліджень та інновацій та розглядаються конкретні приклади співпраці шляхом участі у відповідних проєктах для дослідників, що базуються в Україні, мають виняткову важливість для України.
Учасники мали можливість не лише обговорювати виклики, з якими вони стикаються у процесі роботи, а й налагодити співпрацю між дослідниками, політиками та фінансистами у галузі науки, досліджень та інновацій, а також виробити конкретні механізми підтримки за допомогою національних та європейських сторін. Насамкінець українські дослідники висловили своє бачення того, якої підтримки потребують українські вчені та інституції для розвитку потенціалу.
Організаторами події виступили Стратегічна робоча група ESFRI (the European Strategy Forum on Research Infrastructures) з питань соціальних та гуманітарних наук спільно з Social Sciences & Humanities Open Cloud (SSHOC), Національним фондом досліджень України та «Офісом Горизонт Європа в Україні» НФДУ.
Загалом долучилися понад 110 учасників, серед яких українські дослідники, представники різних європейських дослідницьких інфраструктур, Стратегічної робочої групи ESFRI, SSHOC, Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень України, «Офісу Горизонт Європа в Україні» та Європейської комісії.
Довідково.
У відповідь на російське вторгнення в Україну Європейський стратегічний форум з питань дослідницьких інфраструктур (ESFRI) закликав дослідницькі інфраструктури запровадити заходи підтримки для української дослідницької спільноти. Серед цих заходів: полегшення доступу та забезпечення навчання, як описано у звіті ESFRI. ESFRI SWG SSH організував південний вебінар на тему: «Наукові дані про суспільство в Україні», який зібрав важливі ідеї для майбутньої співпраці, наприклад, більша підтримка транснаціонального доступу до дослідницьких інфраструктур через Програму «Горизонт Європа». У рамках Програми «Горизонт Європа» запропоновано гранти, які дозволять українським дослідникам продовжити свою роботу в межах проєктів у співпраці з європейськими науково-дослідними інфраструктурами та інститутами. Україна також інвестує в розвиток дослідницької інфраструктури, наприклад, через нещодавній конкурс НФДУ. Європейська комісія оголосила конкурс у Програмі «Горизонт Європа» щодо оцінки стану дослідницької інфраструктури в Україні.