Відбулася двостороння зустріч України та ЄС з питань інтеграції України до ЄДП
31 січня відбувся захід із поширення інформації «Двостороння зустріч України та Європейської комісії з питань інтеграції України до єдиного дослідницького простору та відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 25 “Наука та дослідження”». Мета – обговорити стан європейської інтеграції у сфері науки та інновацій. Зокрема було презентовано перебіг виконання процедури скринінгу відповідності українського національного законодавства нормам Європейського Союзу.
Подія, яку провели у форматі імітаційної сесії перемовин між Україною та Європейським Союзом, об’єднала представників Європейської комісії, Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень України, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Національної академії наук України, профільних галузевих академій, громадських організацій, а також європейських експертів.
У другій частині заходу до учасників приєдналися також представники мережі вітчизняних національних контактних пунктів Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» та програмних комітетів, відповідальних за моніторинг виконання Програми. А також долучилися представники EIT Community RIS Hub в Україні та Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс).
Із вітальними словами другу робочу частину відкрили Ольга Полоцька, виконавча директорка Національного фонду України, Григорій Мозолевич, генеральний директор директорату розвитку науки МОН України, та Олександра Гусак, генеральна директорка Директорату європейської та євроатлантичної інтеграції МОН України. Також Олександра Гусак та керівник експертної групи з європейської та євроатлантичної інтеграції Директорату МОН України Сергій Шкабко розпочали інформаційну панель. Представники Міносвіти інформували щодо особливостей переговорного процесу про вступ України до Європейського Союзу у розрізі освіти, науки та інновацій.
Зі свого боку голова Данського офісу зв’язку з науковими дослідженнями ЄС (DANRO), член Ради директорів Об’єднаного дослідницького центру Європейської Комісії та представник Міністерства вищої освіти і науки Данії Якоб Юст Мадсен дуже детально розповів про процес розроблення робочих програм Програми «Горизонт Європа» та роль національних делегатів у програмних комітетах у розрізі досвіду Данії. Крім того, Катрієн Ромменс, спеціалістка з питань політики NOTOGLOU підрозділу служби спільного стратегічного планування та програмування Генерального директорату з питань досліджень та інновацій Європейської комісії презентувала розроблення робочих програм «Горизонту Європа» з акцентом на програму 2025 року. Серед іншого, представниця ЄК розповіла декілька слів про майбутню десяту Рамкову програму ЄС з досліджень та інновацій.
Проведення зустрічі такого формату за участю сторін, залучених до процесу та інтеграції української науки й інновацій до єдиного дослідницького простору є надзвичайно важливою подією. Адже скоординовані дії та тісна співпраця всіх сторін є ключовою рушійною силою не лише для розвитку вітчизняної науки, а й інтеграції України до ЄС, про що зазначив у своїй промові начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ігор Таранов.
Захід став платформою, де вітчизняні та європейські експерти ділилися рекомендаціями та власним досвідом, відповідали на питання учасників та налагоджували контакти для подальшої плідної спільної діяльності.