Інформаційна довідка щодо залученості українських учасників у Програмі «Горизонт Європа» з акцентом на зелену енергетику і технології
«Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ оприлюднює статистичні дані щодо залученості українських учасників у Програмі «Горизонт Європа» з акцентом на зелену енергетику і технології станом на 01.04.2025.
Стратегічний план Програми «Горизонт Європа» (далі – Програма) на 2025-2027 роки (далі – Стратегічний план) чітко визначає три ключові орієнтири Програми на найближчі три роки: зелений і цифровий переходи та стійка, конкурентоспроможна, інклюзивна Європа. При цьому 35% ресурсів Програми на період реалізації Стратегічного плану буде направлено саме на заходи з протидії зміні клімату, ключовим із яких є саме декарбонізація енергетики як найбільшого джерела генерації парникових газів. Враховуючи, що Європа – це континент, який є світовим лідером у підвищенні температури на своїй території, а війна в Україні підкреслила необхідність переходу ЄС на відновлювальні джерела енергії, зелений перехід залишається одним із ключових пріоритетів Програми і представляє широке коло можливостей для України.
У межах Програми конкурсні пропозиції, які направлені на підтримку зеленої енергетики, представлені більшою мірою у кластері 5 «Клімат, енергетика та мобільність» напряму ІІ «Глобальні виклики та європейська промислова конкурентоспроможність». У рамках цього кластера безпосередньо із впровадженням зелених технологій та декарбонізацією енергетичного сектору пов’язано 28 (із 41) профінансованих грантових заявок українських заявників на суму близько 12,7 млн євро. Середня успішність українських учасників у рамках кластера 5 складає 17% (при середній успішності в рамках Програми 14,9%).
Важливо, що спостерігається чітка динаміка зростання залучення фінансування з кожним роком:
- 2022 рік – підписано 4 грантові угоди із загальним обсягом фінансування від ЄС 1,96 млн євро;
- 2023 рік – 10 грантових угод, обсяг фінансування – 4,74 млн євро;
- 2024 рік – 14 грантових угод, обсяг фінансування – 6,0 млн євро.
Українські учасники залучають фінансування за різними напрямами з акцентом на зелені технології: 5,17 млн євро – розвиток зеленої енергетики на відновлювальні джерела енергії; 2,54 млн євро – зелені рішення у сфері транспорту; 1,84 млн євро – декарбонізація авіаційної галузі; 3,03 млн євро – інституційна та координаційна підтримка ініціатив зеленого переходу.
Надихає, що серед учасників є ті, хто вже залучив до України фінансування обсягом більше 1 млн євро, зокрема: Інститут сорбції та проблем ендоекології НАН України, Інститут газу НАН України та Київський національний університет технології та дизайну. Ці результати свідчать про високу професійність українських учасників та мотивують на подальшу, ще більш активну участь у Програмі за напрямами зеленої енергетики та зелених технологій.