Місія ЄС: Кліматично нейтральні та розумні міста

Головна Структура програми Місії ЄС Місія ЄС: Кліматично нейтральні та розумні міста

Міста відіграють ключову роль у досягненні цілей кліматичної нейтральності до 2050 року, які визначено у Європейській зеленій угоді. Міста займають лише 4% території, але в них проживають 75% громадян Європейського Союзу. Більше того, міста споживають більше 65% світової енергії і на них припадає 70% глобальних вуглецевих викидів.

Оскільки кліматичні зміни великою мірою залежать від урбанізації, потрібна підтримка міст для прискорення їх цифрової та зеленої трансформації. Зокрема, європейські міста можуть значно вплинути на досягнення мети скорочення викидів на 55% до 2030 року, що означає на практиці чистіше повітря, безпечніший транспорт та зменшення шуму для громадян.

Цілі місії

Місія «Міста» охоплює місцеве самоврядування, громадян, бізнес, інвесторів, регіональну та національну владу. Цілі:

  • трансформація 100 населених пунктів у кліматично нейтральні та розумні міста до 2030 року;
  • забезпечення діяльності цих міст як експериментальних та інноваційних хабів для подальшого розповсюдження цієї моделі на всі європейські міста до 2050 року.

Як передбачено у плані впровадження, Місія «Міста» застосовує міжсекторальний підхід, створюючи синергію між існуючими ініціативами та здійснюючи діяльність на основі актуальних потреб міст.

112 міст тестують інноваційні міжсекторальні підходи, включаючи більше залучення громадян, управління стейкголдерами та внутрішнє врядування для прискорення руху до кліматичної нейтральності.

112 відібраних міст з ЄС та асоційованих країн запрошено до укладання контрактів «Кліматичні міста», які включають загальний план кліматичної нейтральності у всіх галузях, таких як: енергетика, комунальне господарство, управління відходами та транспорт, а також інвестиційні плани. Контракти «Кліматичні міста» розроблено спільно з місцевими стейкголдерами та громадянами за допомогою платформи Місії (у рамках проєкту «Міста з нульовими викидами / NetZeroCities»). Чіткі та прозорі зобов’язання міст, визначені у контрактах «Кліматичні міста», дають змогу співпрацювати з ЄС, національними та регіональними органами влади, інвесторами та громадянами у процесі досягнення амбіційної мети кліматичної нейтральності.

Робоча програма Місії «Кліматично нейтральні та розумні міста» 2023-2025

Кліматична нейтральність міст пов’язана з важливими перевагами та якістю життя, такими як: зменшення забруднення повітря та рівня шуму, покращення охорони здоров’я та добробуту, скорочення впливу населених пунктів на навколишнє середовище, озеленення міст, зниження засолення ґрунтів та покращене управління водопостачанням. Кліматична нейтральність також пов’язана з необхідністю узгодження політики між секторами, партисипативним та інклюзивним процесом прийняття рішень. Таким чином, заходи в рамках Місії будуть мати значний вплив на реалізацію цілей Європейської зеленої угоди для досягнення кліматичної нейтральності в Європі до 2050 року, а також порядку денного ООН – 2030, плану дій ЄС із нульових викидів (EU Zero Pollution Action Plan), стратегії ЄС Fit for 55 strategy, стратегії біорізноманіття до 2030 року, стратегії ЄС з адаптації до кліматичних змін, промислової стратегії ЄС, стратегії біоекономіки ЄС та ініціативи Нового європейського Баугаузу. Заходи місії підтримають міста у здійсненні подвійної зеленої та цифрової трансформації.

Тематика проєктів у конкурсах 2023-2024 років спрямована на розвиток та масштабування дослідницької та інноваційної діяльності, сприяння синергії та спільним заходам із партнерствами Програми «Горизонт Європа» та іншими Місіями ЄС. Мета заходів у рамках проєктів полягає у прискоренні переходу європейських міст до кліматичної нейтральності, використовуючи потенціал електронного, автоматизованого і мережевого руху та вантажного транспорту в рамках спільних дій з партнерствами «Горизонт Європа» у сфері нульових викидів дорожнього транспорту (2Zero) та мережевого, спільного та автоматизованого руху (CCAM).

Місії та наскрізні пріоритети Робочої програми на 2023-2025 роки:

  • більш активна участь міст у заходах з пом’якшення наслідків кліматичних змін та скорочення викидів на основі інноваційного використання зелених та природних рішень через спільні дії з місією «Адаптація до кліматичних змін»;
  • розроблення та тестування  цифрових двійників ініціативи «Райони позитивної чистої енергії», включаючи моделювання, менеджмент, взаємодію громадян, самооптимізацію, підтримку рішень/сценарного аналізу;
  • переосмислення міських просторів щодо відповідності кліматичній нейтральності шляхом розвитку та застосування методів і засобів розвитку розумного урбаністичного публічного простору й управління фізичною інфраструктурою;
  • впровадження інноваційних заходів на місцевому рівні для боротьби із забрудненням через посилення знань щодо ставлення громадян до забруднення та оцінювання впливу на їхнє здоров’я, стратегій зменшення впливу забруднення води, повітря, ґрунтів та шуму на здоров’я громадян;
  • дослідження, аналіз та порівняння ефективності схем управління рухом, впливу на зміну поведінки, попиту та пропозиції на подорожі у процесі декарбонізації та енергоефективності системи міського руху;
  • підтримка інтеграції зеленої та розумної мобільності, енергетичних, промислових та управлінських рішень у розвитку приміської забудови та практик планування для скорочення вуглецевих викидів та поліпшення життєвого простору.

Корисні посилання: