Місія ЄС: Угода про ґрунти для Європи
Основною ціллю Місії «Угода про ґрунти для Європи» є створення 100 «живих лабораторій» та маяків для переходу до здорових ґрунтів до 2030 року.
Життя на Землі залежить від здорових ґрунтів. За оцінками, від 60% до 70% ґрунтів у країнах ЄС мають незадовільний стан. Ґрунт – це крихкий ресурс, яким потрібно ретельно управляти і берегти майбутнім поколінням. Відновлення одного сантиметра ґрунту може зайняти сотні років, водночас один сантиметр може бути втрачений всього за один зливовий дощ або промисловий інцидент.
Місія керує переходом до здорових ґрунтів через:
- фінансування амбітної програми досліджень та інновацій із сильним компонентом соціальних наук;
- створення ефективної мережі зі 100 «живих лабораторій» і маяків для спільного створення знань, тестування рішень і демонстрації їх цінності в реальних умовах;
- розроблення гармонізованої основи моніторингу ґрунтів у Європі;
- підвищення обізнаності людей про життєво важливе значення ґрунтів.
Місія має 8 цілей:
- Зменшити процеси опустелювання.
- Зберегти запаси органічного вуглецю в ґрунті.
- Припинити процеси ущільнення ґрунту і збільшити повторне використання міських ґрунтів.
- Зменшити забруднення ґрунту та посилити відновлення.
- Запобігти ерозії.
- Покращити структуру ґрунту для збільшення його біорізноманіття.
- Зменшити глобальний відбиток ЄС на ґрунти.
- Покращити обізнаність суспільства про ґрунти.
Місія підтримуватиме прагнення лідерства Європейського Союзу у виконанні глобальних зобов’язань, зокрема Цілей сталого розвитку (Sustainable Development Goals (SDGs)), і сприятиме досягненню цілей Європейської зеленої угоди (European Green Deal) щодо сталого сільського господарства, стійкості до зміни клімату, біорізноманіття та нульового забруднення. Це також флагманська ініціатива довгострокового бачення для сільської місцевості.
Дізнатися більше про те, як ця Місія досягне своєї мети, можна у Плані реалізації Місії.
Місія «живих лабораторій» і маяків
«Живі лабораторії» – це місця, де проводять дослідження на землі. «Живі лабораторії» здорового ґрунту – це партнерства між багатьма співучасниками та різними суб’єктами, такими як дослідники, фермери, лісівники, землевпорядники та громадяни, які об’єднуються, щоб разом створювати інновації для спільного досягнення мети. «Живі лабораторії» будуть створені на рівні територіального, ландшафтного або регіонального масштабів з кількома експериментальними майданчиками.
Це інноваційний спосіб проведення досліджень та створення інновацій: у «живих лабораторіях», дослідах, що виконуються у реальних умовах, працюючи з кінцевими користувачами, наприклад, сільськогосподарськими підприємствами чи лісорозробками, існуючими міськими зеленими парками чи промисловими об’єктами та іншими суб’єктами, такими як неурядові організації (ГО) або місцеві органи влади. Це має ключове значення для того, щоб дослідження та інновації знаходили рішення для суспільних проблем і викликів, з якими стикаються землевпорядники на місцях.
Маяки – це окремі об’єкти, наприклад, господарство чи парк, де можна продемонструвати найкращі практики. Це місця для демонстрації та навчання за принципом «рівний-рівному». Тут здійснюють випробування або впроваджують найкращі практики, які можуть бути продемонстровані, щоб надихнути інших практиків рухатися в напрямі сталого управління земельними ресурсами. Крім того, на таких об’єктах дослідники працюють разом із землевпорядниками, щоб забезпечити відповідність досліджень конкретним потребам, які виникають на місцях.
Вебсайт платформи Місії: Visit the Mission Soil Platform.
На сайті платформи можна знайти:
- інформацію про Місію та можливості щодо долучення до її діяльності;
- проєкти у рамках Місії, можливості фінансування, новини та події;
- інформацію про контактну особу та службу підтримки, яка відповідає на запити щодо інформації про Місію та її діяльність.
Маніфест (Платформа) про Місію ґрунту:
Є можливість підписати Маніфест (Платформу) Місії (Mission Soil Manifesto) і стати частиною спільноти, яка піклується про ґрунти. Ця опція для учасників із регіонів, муніципалітетів, приватних або державних компаній, організацій, асоціацій, шкіл, навчальних закладів, університетів, науково-дослідних установ та широкого кола зацікавлених сторін, а також приватних осіб (Підписати Маніфест – Sign the Manifesto).