Навчання без кордонів: візит представників «Офісу Горизонт Європа в Україні» НФДУ до Естонської дослідницької ради
17-18 лютого представники відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» Національного фонду досліджень України з робочим візитом побувала у м. Тарту, Республіка Естонія. Зокрема, українська делегація відвідала Естонську дослідницьку раду (Estonian Research Council, Eesti Teadusagentuur, ETAG). Візит був спрямований на обмін передовим досвідом, зміцнення двосторонньої співпраці між двома фундаціями та отримання глибшого розуміння операційних механізмів мережі Естонського національного контактного пункту (NCP) Рамкової програми «Горизонт Європа».
Зустріч розпочалася зі знайомства та представлення учасників заходу. Від Естонської дослідницької ради з вітальним словом виступила генеральна директорка Ану Ноорма (Dr. Anu Noorma), яка розповіла про залученість науковців та інноваторів Естонії у Програми «Горизонт Європа» та підкреслила роботу, спрямовану на інтеграцію до європейського дослідницького простору.
Під час спілкування з представниками естонської мережі НКП було обговорено розширення можливостей участі у Програмі «Горизонт Європа», акцентовано увагу на діяльності мережі НКП та представників програмних комітетів, підкреслено важливість їхньої спільної роботи для країни у подоланні бар’єрів та швидких кроків до ЄДП.
Також естонські колеги надали інструменти та запропонували варіанти можливих заходів для залучення нових учасників до Програми, ґрунтуючись на власному досвіді, зокрема у межах кластера 5 «Клімат, енергетика та мобільність», кластера 6 «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство і навколишнє середовище» та програмного компонента «Дослідницькі інфраструктури».
Серед іншого, було зосереджено увагу на Місіях ЄС, зокрема, мова йшла про Місію «Угода про ґрунти для Європи» (A Soil Deal for Europe). Естонські експерти продемонстрували доступні варіанти партнерств у Програмі та можливості, що можна отримати від них. Крім того, підкреслили особливості наскрізного компонента Програми – WIDERA, детально зупинилися на особливостях майбутніх конкурсів.
Сторони домовилися про спільну участь у конкурсах, що будуть оголошені у межах кластера 3 «Цивільна безпека для суспільства». У розрізі участі в конкурсах варто зазначити, що естонські партнери активно проводять навчання та заходи з підвищення кваліфікаційних навичок для потенційних аплікантів, про що вони поділилися з українськими фахівцями. Закордонні партнери поділилися методами підтримки заявників Програми протягом усього «життєвого циклу» проєкту.
Окремо в рамках зустрічі було виділено проєкт LUKE, який стартував на початку цього року та є спрямований на підтримку науковців й інноваторів з України. До складу консорціуму входять представники Естонської дослідницької ради та Національного фонду досліджень України, серед яких «Офіс Горизонт Європа в Україні».
Поза тим, під час зустрічі українські представники мали можливість познайомитися з контактною особою від Естонії в Брюсселі, яка поділилася власним досвідом та акцентувала увагу на Спільному дослідницькому центрі – одному із компонентів Програми. Вона підкреслила тісну співпрацю із своїм колегою Михайлом Гребенюком, який представляє Україну в Брюсселі. А також зустрілися з Грантовим офісом університету Тарту, отримали інформацію щодо його структури та основних активностей, що входять до компетенції офісу.
Насичені робочі дні завершувалися практичною частиною – інтерактивними іграми з перевірки знань із отриманої інформації та загального розуміння аспектів Програми. За результатами проведених зустрічей сторони домовилися спільне проведення та участь у заходах, що будуть організовані «Офісом Горизонт Європа в Україні».
Довідково.
Естонська дослідницька рада (Estonian Research Council, Eesti Teadusagentuur, ETAG) – це Естонський державний фонд, головним завданням якого є організація наукового життя Естонії. ETAG є структурним підрозділом Міністерства освіти і науки Естонії.